No-Poo Yöntemi ve Şampuansız Saç Temizliği

No-Poo Yöntemi ve Şampuansız Saç Temizliği

Şampuan kullanmadan saç temizleme yöntemleri dediğimizde bu size biraz garip gelebilir fakat günümüzde pek çok kişi saçlarını şampuan kullanmadan yıkamaktadır. Bildiğiniz gibi çoğu şampuan ve saç kremi kimyasal madde içermekte ve bunlar da saçlarımıza zarar vermektedir. Bu yüzden saç bakımına önem veren kadınlar, doğal saç bakım yöntemlerini uygulamayı tercih ediyorlar. No-poo yöntemi ve şampuansız saç temizliği hakkında biraz bilgi verelim.

Şampuansız saç temizliği

No-po adı verilen bir yöntem ile kadınların şampuan ve saç kremi kullanmadan, doğal ürünlerle saçlarını temizlemesine imkan sağlıyor. Bu çok pratik olan uygulama sayesinde saçlarınızı doğal yollarla temizleyerek hem onların sağlığını hem de güzelliğini koruyor, hem de şampuan ve saç kremine harcadığınız paradan tasarruf edebiliyorsunuz. Doğal bakım yöntemlerinin çoğunda olduğu gibi, bu uygulamada kullanacağınız malzemeler de evinizin mutfağında zaten mevcut. Sizin tek yapmanız gereken yazımızı okumak ve bu yöntemi uygulayarak, sonucu kendi gözlerinizle görmek.

No-Po Yöntemi ve Şampuansız Saç TemizliğiNo-poo Yöntemi Nedir?

No-po yöntemi; saçların sampuan ve saç kremi kullanılmadan, doğal ürünlerle temizlenmesine yönelik olarak yapılan uygulamaya verilen isimdir. Dünya genelinde çoğu kadının uyguladığı bu yöntem sayesinde artık saçlar daha sağlıklı ve bakımlı. Tüm kadınlar saçlarını temizlerken onların doğal bakımına da katkıda bulunabilsin diye bu yöntemin nasıl uygulandığını ve gerekli malzemeleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

No-poo Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Saçlarınız yağlandı ve temizlenmeye ihtiyacı mı var? Bunun çözümü biraz su, İngiliz karbonatı ve elma sirkesinden geçiyor. Mutfağınızda mevcut olan bu malzemeler saçlarınızı temizleyebilir, daha parlak ve yumuşak olmalarını sağlayabilirsiniz.

Noo-Poo için Gerekli Malzemeler

  • Bir su bardağı su
  • Bir yemek kaşığı İngiliz karbonatı
  • Bir su bardağı su
  • Bir yemek kaşığı elma sirkesi

Noo-Poo Yöntemi Yapılışı ve Uygulaması

İlk olarak saçlara şampuan yerine İngiliz karbonatı ve su ile yaptığımız karışımı uyguluyoruz. Bunun için İngiliz karbonatını 1 bardak suda eritin ve ıslattığınız saçlarınızın öncesinde diplerine uygulayın. Daha sonra aynı işlemi saçlarınızın tamamına uygulayın. Parmaklarınıza yağ gelmeyinceye kadar uygulamaya devam ediniz.

Bu şekilde saçları şampuan kullanmadan temizledikten sonra sıra geldi, şaç kremi yerine yapacağımız uygulamaya. Bunu yapmak için ilk olarak bir bardak suyun içine belirtilen miktarda elma sirkesi katın. Daha sonra güzelce karıştırın. Yapmış olduğunuz karışımı önce saç uçlarına ve ardından saçın tamamına uygulayın. Saçlarınızı su ile durulayarak uygulamayı sonlandırın.

Şampuansız ve kremsiz yöntemler için No-Poo

Şampuansız saç yöntemi sayesinde kozmetik ürünler kullanmadan saçlarınızı sağlıklı bir şekilde temizleyebilirsiniz. No-po yöntemini uygulayacak olanlar ilk uygulama sonrasında saçlarda yıpranma veya renk değişimi gözlemleyebilirler. Bu durumda endişelenmeye gerek yoktur, birkaç uygulama sonrasında saçlar normal haline dönecektir.

Bu yöntemi 3-4  günde bir uygulamak gerekiyor. 2 günde bir uyguladım. Duş almak ile yıkanmak farklıdır, biliyorsunuz değil mi? Şimdi ay 3-4 günde 1 mi yıkandın demeyiniz. Her gün duş alırım ama artık her gün saçlarımı yıkamıyorum. 2-3 denemelerimde saç gerçekten yağını çıkarmaya başladı ama inanın ki şampuan ile yıkanan dönemden çok farklı değil hatta olumlu anlamda daha bile iyi; bu uygulamadan sonra saçı her gününüzde fırçalamak oldukça önemli, ben faydasını çok gördüm. Yüzeyde ciddi bir yağlılık olmuyor diyebiliriz; kabuklarım neredeyse hiç kalmadı, kafa derimde ise kaşıntı hiç yok.